csupa kutya

kutyusokról szóló képek,előadások,felvilágosítások

 

                 ITT VAN PÁR TIPP HOGY HOGYAN GONDOZD A KUTYÁDAT!

 

Fogyókúra

Lap Tetejére

Az elhízás a kutyáknál - ugyanúgy, mint az embereknél - szívproblémákat, vérkeringési zavarokat, ízületi problémákat stb. okozhat. A kövér kutyák esztétikailag sem nyújtanak szép látványt és éveik száma is csökken. Ezért ne hagyjuk, hogy kedvencünk elhízzon! Ha mégis megtörtént, egy kis kitartással segíthetünk.

Ne a böjtölést válasszuk, mert a drasztikus diéta feleslegesen növeli a kutya éhségérzetét. A koplalós nap-napok - után ebünk túlteheti magát, gyorsan eszik és ez hasmenéshez, estleg bélcsavarodáshoz vezet, ami veszélyes lehet.

Válasszuk inkább a bontott porciójú, ám rendszeres etetést. Ha az ember azt akarja, hogy túlsúlyos kedvence karcsúbb legyen, a rendszeresen és megszokott idõpontokban adott adagot egyszerûen csak csökkenteni kell. A napi élelemadag 40%-át vonjuk el és helyettesítsük ballasztanyagokkal. Ez lehet például pehely vagy pehelykeverék, - puffasztott rizs, kukorica stb. - mivel ezek alacsony kalóriatartalmúak, ugyanakkor rostanyagban gazdagok, könnyen emészthetõk és nem okoz éhségérzetet. Kutyánk hasa tele lesz és nem fog ételért kunyerálni. Léteznek elõregyártott száraz és nedves fogyókúrás eledelek is, melyeket szaküzletekben, állatorvosoknál lehet beszerezni, igaz drágábbak, mint a normál tápértékûek.

Fogyókúra esetén mindig adjunk kutyánknak megfelelõ vitaminkiegészítést!

Míg kedvencünk visszanyeri normális testsúlyát az több hétig is eltarthat, de megéri a kitartást. Lehetõség szerint konzultáljon állatorvosával is, mielõtt hozzákezd a diétához.

Csokit ne!

Lap Tetejére

Egy csokinyuszi halált ugyan nem okoz, de a csokoládé egyáltalán nem való a kutyának, mert magas a cukor és zsírtartalom mellett - mely az elhízás kezdetét jelentheti - még veszélyesebb a kakótartalom. A kakóbabban magas a teobromin mennyisége, amely hatóanyag szoros rokonságban van a kávéban is megtalálható izgató hatású koffeinnel és általános izgató hatást fejt ki. A szívdobogás frekvenciája éppúgy megnõ, mint egy erõs kávé hatására, sõt túl sok csokoládé fogyasztása esetén a vérnyomás is emelkedik és a kutya szíve könnyen felmondhatja a szolgálatot. A kutya szervezete a teobromint sokkal lassabban tudja lebontani, mint az emberi szervezet és ebben rejlik a csokoládé káros hatása. Egy tacskó méretû kutya 200 gramm csokoládé elfogyasztása esetén már súlyos mérgezést szenved el! Csokoládé helyett csemegének, jutalomfalatnak az állateledel üzletekben kapható különbözõ ízesítésû csemegéket, kekszeket ajánlunk.

Tanácsok a megfelelõ tápláláshoz

Lap Tetejére

- A nyers disznóhús az Aujenszki-betegséget terjesztheti, ezért elõvigyázatosságból minden húst és csontot fõzzünk meg.

- A csont - pl. pulykafej, csirkeláb - nem teljes értékû eledel a kutya számára. Ellenkezõleg! A túlzott csontfogyasztás bélcsavarodást okozhat, amin a súlyos esetekben csak a gyors állatorvost beavatkozás segíthet.

- A közhiedelemmel ellentétben a szárazeledelek - a megfeleõ mennyiségû folyadék biztosításával - semmiféle veszélyt nem jelentenek a vesékre, sem más szervekre.

- A túl fûszres ételek érzékenyen hatnak a vesékre, a gyomorra és a szaglószerver is károsíthatják.

- Mellõzzük kutyánk étrendjébõl a túlságosan zsíros ételeket, mert hányáshoz, hasmenéshez vezet és ha ez huzamosabb ideig eltart, akkor kutyánk nem lesz képes felvenni a megfelelõ mennyiségû vitaminokat, ásványi anyagokat, s ez betegségek kialakulásához fog vezetni.

- Ha kutyánk 1-2 napig nem eszik, ne problémázzunk rajta - kivéve, ha beteg! - lehet, hogy épp keveset mozgott, vagy csak válogatós. Nem kell félteni, mert igaz az a régi solymász közmondás: "Mielõtt éhenhal, enni fog!"

A szárazeledelek

Lap Tetejére

- Optimális mértékben tartalmaz: vitaminokat, ásványi anyagokat, állati - növényi fehérjét, szénhidrátot, zsírokat.

- Minden életszakaszban kielégítõ táplálék kutyák és cicák részére egyaránt, minõségüket szigorúan ellenõrzik.

- Mivel optimális összetételû eleség, nem okoz gyomorrontást, hasmenést, székrekedést.

- Nem kell fõzni, vitaminokat hozzáadni.

- Európai felmérés adatai. Kutyatartók hány százaléka eteti kedvencét szárazeledellel:

Németország:     85%Ausztria:             52%Magyarország:   2,5%

- Csak megfelelõ minõségû szárazeledelt vásároljon kedvencének!

A kölyökállatok helyes táplálása

Lap Tetejére

A természetes szelekcióba avatkozik be az ember, amikor a kismacskát, vagy kutyát nevel fel. Mivel belõlünk hiányzik az anyaállat ösztönös képessége a táplálék helyes kiválasztására, információkat kell szereznünk a kis lakótárs szükségleteirõl.

Az a táplálék, amit a felnõtt kutya vagy macska igényel, egyáltalán nem megfelelõ a fejlõdésben lévõ fiatal állatnak. A kicsinyeknek mindenekelõtt nagy mennyiségû vitamint, ásványi anyagokat, nyomelemeket tartalmazó, a növekedést elõsegítõ táplálékra van szükségük.

A helyes táplálék összeállítása a felnõtt állat részére sem egyszerû. A kutya, az elterjedt nézettel szemben, egyáltalán nem kizárólag húsevõ, hanem fontos, hogy legalább egyharmadrész növényi eredetû élelmet kapjon. Ha a gazda nem biztosítja számára ezt a kiegészítést, az állat megpróbálja megszerezni. Vadon élõ ragadozó rokonai a legegyszerûbb módon jutnak a számukra fontos növényi táplálékhoz: az elfogyasztott növényevõ zsákmányállat gyomortartalmából. A háznál tartott kutyák estében gyakran láthatunk a parkokban, kertekben füveket kutató és rágcsáló állatot, mivel ez nemcsak növényi táplálékkiegészítést nyújt, hanem a gyomrában lévõ húsféleségek emésztését segíti elõ. Ám a városok szennyezett levegõje miatt a parkok füve korántsem megnyugtató tisztaságú fogyasztási szempontból. A négylábú utódok etetése külön figyelmet igényel. A kiskutyáknak, amelyek négy-hat hetes korig még anyatejjel táplálkoznak, speciális kiegészítõ táplálékra van szükségük, mely a megszokottnál több fehérjét, kalciumot, foszfort és vitaminokat tartalmazzon. A kutyabébiket négyszer etessük naponta. Az etetések gyakorisága az állat növekedésével csökken, míg kialakul egy normális étkezési ritmus - ez lehet napi egy-két alkalom.

Aki az otthoni fõzõcskézéssel járó munkálatoktól, s nem utolsó sorban a szagoktól kívánja magát megkímélni, ma már óriási választékot talál az üzletekben kész állateledekbõl. Ezek sokféle ízesítésû és a adott állat szervezetének megfelelõ tápanyagokat is teljes mértékben tartalmazzák. Még a legválogatósabb négylábú számára is találunk megfelelõ konzervet, vagy szárazeledelt. Külön készítenek a kutya - és macskaapróságok részére készételt, amelynek "Teljes értékû táplálék" felirata valódiságát az élelmiszerekre vonatkozó törvény garantálja. A teljes tápok mellé nem kell mást adnunk és felesleges azokat emberek számára készült étellel összekeverni.

Oltások

Lap Tetejére

Oltás 6-8 hetesen 10-12 hetesen 14 hetesen Újraoltás
Szopornyica X X évente
Hepatitis c.c. X X évente
Leptospirosis X X évente
Parvo-vírus X X 1/2-1 évente
Kennelköhögés X X évente
Veszettség X évente
Az oltási naptár csak megközlítõleg ad támpontot. Az oltások pontos idõpontját az állatorvossal kell egyeztetni!

Az oltások elõtt minden esetben féregtelenítsük a kutyát!

Az oltóanyagok csak az egészséges állapotban oltott kutyákat védik meg a különbözõ betegségektõl.

Hõmérõzés

Lap Tetejére

- Rázzuk le a higanyt 36 celsius fokig.

- Kérjünk meg valakit, hogy fogja le a kutyát.

- Kenjük be a hõmérõ végét egy kis vazelinnel vagy olivaolajjal, hogy síkosabb legyen.

- Fél kézzel emeljük meg és kissé fordítsuk oldalra a kutya farkát, majd a hõmérõt kb. 2.5 cm mélységig dugjuk a végbélbe és tartsuk mozsulatlanul úgy, hogy a higanytartály a végbél falához érjen.

- Várjunk kb. 1-2 percig, majd vegyük ki a és olvassuk le a hõmérõt. Ha nem tudunk olvasni, kérjünk meg valakit, hogy segítsen.

- Rázzuk le a hõmérõt, mossuk meg és fertõtlenítsük, mielõtt a helyére tesszük.

A kutya normális testhõmérséklete 38-39 celsius fok.

Amit a bélférgekrõl és a féregtelenítésrõl tudni érdemes

Lap Tetejére

Féreg Fertõzõdés Tünetek
Dipilydium caninum Fertõzött bolhák elharapása A végbél viszketése, "szánkázás", enyhébb, súlyosabb bélgyulladás, fénytelen szõr, fogyás, apátia, néha véres széklet
Diphyilloithrium caninum Fertõzött nyers hús Fogyás, apátia, B12-vitamin hiánya, vérszegénység, láz
Taenidao Fertõzött nyers hús, széklet fogyasztása Vékonybélgyulladás, Dipilydium caninum súlyos fertõzésekor vagy a köztes gazdák hólyagjától
Trichuris vulpis Peték felvétele a külvilágból Véres-nyálkás hasmenés, fogyás, vérszegénység
Ankylostoma A lárvák a bõrön át bejutnak, széklet, hordozók fogyasztása Kisebb vérzések a bõrön és a tüdõben, fájdalom, bõrpír, ödéma. A bélbõl vérelvonás, véres széklet, vérszegénység, fogyás, kiszáradás, apátia
Toxacara canis Széklet vagy anyatej által, embriók a méhen belül Ld. Anklyostoma, köhögés, orrváladék a tüdõben lévõ lárváktól, fénytelen szõr, fogyás
Toxascaris leonia Széklet vagy hordozó fogyasztása Bélgyulladás, fogyás, fénytelen szõr
- A féregtelenítés speciális pasztákkal, vagy tablettákkal történik, nem nehéz elvégezni. Ám elõbb vizsgáltassuk meg a kutyát állatorvossal és a fertõzésnek megfelelõ készítményt, valamint adagolást is õ írja elõ.

- Az egyik nagyon fontos feladat a férgesedés megelõzésében a bolhák távoltartása, mert a bolhák egyes féregfajták köztes gazdái. Csípéssel és az állat szétharapásával terjesztik azt.

- Fordítsunk fokozott figyelmet a bélférgek távoltartására, mivel ránk, emberekre is veszélyesek lehetnek, ezért 3 havonta ismételjük meg a féregtelenítést. Kölyökkutyáknál 3-16 hetes korig rendszeresen ismételjük az orvos utsításai szerint.

- A nõstény egyedeket fedeztetés elõtt féregtelenítsük!

- A húst minden esetben fõzzük meg, ezzel is csökkentjük a fertõzés veszélyét.

A kullancs

Lap Tetejére

Az alacsonyabb bokrokon és fûszálakon tartózkodó kullancsok, miután a kutya testével lesodorja õket, megtapadnak a szõrszálak között. A fákon lévõ kullancsok azonban a kutya szagát - vajsav - is érzékelik és ráhullanak, mikor rejtekhelyük alatt elhalad. Lábaikkal megkapaszkodnak és szívószájszervüket a bõrbe mélyesztve rögzítik magukat. A kullancsok kórokozókat is terjeszthetnek nyálukkal, néhány napos vérszívást követõen. A befurakodott kullancsot ezért tanácsos minél elõbb eltávolítani. A legalkasabb eszköz ehhez egy hegyes csipesz, vagy egy speciális kullancsfogó, amellyel kihúzzuk a kullancsot. Fontos, hogy gyorsan és határozott mozdulattal húzzuk ki, mert így nem marad ideje, hogy fertõzött gyomortartalmát a kutya vérébe ürítse. Semmi esetre se kenjük be - mint ezt sokan állítják - olajjal, benzinnel, körömlakkal, vagy más "háziszerrel" a kihúzás elõtt, mert fuldoklása idején nagy erõvel üríti az állat vérébe nyálát. Régebben kihúzás elõtt megcsavargatták a kullancsot, de miután a fenyõtobozhoz hasonló pikkelyekkel, horgokkal kapaszkodik, a függõleges húzással többre megyünk. A tapasztalat azt mutatja, hogy fontos az eltávolítás sebessége. Inkább maradjon benn a kullancs feje a gyors kihúzás miatt, minthogy a kutya fertõzõdjék. Ezért nem jó, ha az ujjunkkal próbáljuk a kullancsot kiszedni. Akaratlanul is megnyomjuk a hasát, így a beleit is, amelyek tartalma a sebbe ömlik, így bekövetkezhet a fertõzés. Ha a gyors kivétel során bennszakadt a kullancs feje, az nem olyan nagy tragédia. A szervezet, mint minden egyéb idegen anyagot, kilöki magából, és néhány napon belül a seb begyógyul.

 

 

A kutyák kullancs terjesztette betegsége, a Babesiosis

Lap Tetejére

Kell, hogy írjunk errõl a betegségrõl. Égetõen fontos kérdéssé vált, hogy kutyatartók, tenyésztõk ismerjék, mert ez egy olyan betegség, melynél a tulajdonos észrevételei, a korai felismerés adhat csak esélyt a gyógyulásra és az életben maradásra. Azért írom ezt ennyire kiélezetten, mert jó néhány év klinikai tapasztalatai alapján állíthatom, hogy az elhullások szinte minden esetben a hiányos adatok, késõi felismerés, a késõn állatorvos elé került esetek következménye. A tulajdonosok jó része nem ismeri a betegséget, nem tudja, mik azok a tünetek, melyek alapján a szakember idõben beavatkozhat. Rengeteg tévhit él a kullancsokról és az általuk terjesztett betegségekrõl.

A betegség kórokozóját a kullancsok juttatják az állat vérébe. A kórokozó egysejtû. (Semmi köze az emberi agyvelõgyulladást okozó vírushoz!) Ez az egysejtû a vörösvérsejtekben szaporodik. Megkettõzõdése során a vörösvértestek szétesnek. Számuk jelentõsen lecsökken, s ez hiányos oxigén ellátást, vérfogyottságot eredményez. Ugyanakkor a belõlük kiszabaduló festékanyag okozza a könnyen észrevehetõ, látványos tüneteket.

Kezdetben az állat kedvetlen, étvágytalan, sokat iszik. A láz leggyakrabban 40 celsius fölé emelkedik. Egy-két nap alatt a vizelet egyre sötétebbé, sötétsárgából véressé, majd szinte feketévé válhat. Újabb egy-két nap alatt a szétesõ vérfesték a látható nyálkahártyákat sárgává teszi. Ez kan kutyán legelõször a penis nyálkahártyáján látszik, de látható a szem kötõhártyáján, az ajkakon is. Súlyos esetben világos, rövid szõrû állatokon a has bõrén, esetleg a pigmentálatlan karmokon is látható. Nem véletlenül emeljük ki a kezdeti tünetek, a láz, bágyadtság, de fõleg a vizelet elváltozásait. Az általunk kezelt betegek gyógyulásával kapcsolatos egyértelmû tapasztalat, hogy a már besárgult egyedek közül a fél év alatti, még intenzív vérképzésû egyedek, és a még nem sárga felnõttek gyógyulása nagyon valószínû, az idõsebb, de már besárgult kutyák esélyei jóval kisebbek. Az idõ tehát ellenünk dolgozik. Elõfordulhat az év bármely szakaszában, tapasztalataink szerint egy májusi-júniusi hullám után a száraz nyár kis szünetet jelent, majd az október-november kifejezetten erõs gyakoriságot mutat, az esetek java része erre az idõszakra tehetõ. Az enyhe telek jellemzõje egy viszonylag erõteljes februári esetszám.

Erdei séta, vadászat esetén, de kertben tartott állatnál is rendszeresen vizsgáljuk meg az állat testét! A kullancsot vegyük, vagy vetessük ki. Hasznos a fertõtlenítõszerek odacseppentése, a csavarás iránya viszont babona: A kullancs nem jobb vagy bal menetes. Legfontosabb, hogy ilyen esetek után néhány napig figyeljük az állat vizeletét! Kedve, étvágya és hõmérséklete is jelzi a fertõzõdést, de szinte egyértelmû jelzés a vizelet színelváltozása. Ezeket a adatokat jelezzük a kezelõ állatorvosnak, idõt, esetleg az állatnak nem éppen kellemes vizsgálatokat tudunk így megtakarítani. De menjünk elé, elõzzük meg a bajt!

A gyógykezelésre használatos szerek egyike alkalmas megelõzésre. Egy hónapos védelmet ad a betegség ellen, de nem a kullancs ellen. Szépséghibája, hogy az egy hónap rövid, és hogy az injekció helyén, fõleg érzékeny állaton csúnya duzzanat jelentkezhet. Permetezõszerek közül az Insecticid 2000, vagy a Biokill adhat néhány napos védelmet. Séta, kirándulás, vadászat elõtt érdemes használni. Védelmi szempontból hasznosnak tartjuk a parazita elleni nyakörveket. Nyílván minden forgalomban lévõ szert nem próbáltunk, ezek az adatok saját tapasztalataink, olyan orvosi vélemény, mely kereskedelmi, üzleti, és reklám érdekeket nem tartalmaz. Összefoglalva mit javasolhat az állatorvos? Használjuk a megelõzés módszerei közül a beváltakat, melyek mind kutyánk, mind saját praktikus szempontjainak megfelelnek! A veszélyes idõszakokban, területeken gondoljunk az elõfordulás lehetõségére!

Ha gyanunk felmerül, hogy az állat beteg, ne várjunk, azonnal kezeltessük, megfigyeléseink elmondásával segítsük az állatorvost munkáját!

Dr. Kereszty Gábor

Bolhák

Lap Tetejére

A kutyán élõsködõ bolha nem azonos az ember vagy a macska bolhájával.(?-a szerk.) A bolhák köztes gazdái a kutyák más élõsködõinek is, - pl. bélféreg - de mindenekelõtt ingerik a bõrt. Amikor a bolha csíp, nyálat fecskendez a sebbe, hogy míg szívja, meg ne alvadjon a vér. A nyálában lévõ vegyi anyagok sokszor a allergiát váltanak ki. Egyes különosen érzékeny kutyánál a bolhanyál nagy kiterjedésû gyulladást kelt a hát bõrén. A bolhák életük nagy részét az állat környezetében t<



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 2
Heti: 11
Havi: 35
Össz.: 9 516

Látogatottság növelés
Oldal: pár hasznos dolog
csupa kutya - © 2008 - 2024 - kiskutyusok.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat